İZEV ve FARKINDALIK ANLAYIŞI


Tam 30 yıl önce yola çıktığımızda, günümüzde bizlerin farklı bireyler olarak tanımladığımız özel gereksinimli bireyler “sakat” olarak adlandırılmaktaydı ve İZEV o yıllarda  sakat tanımıyla ötekileştirilen evlatlarını  eğitmek ve hayata dahil etmek isteyen bir avuç idealist ebeveyn tarafından kuruldu.

O yıllarda Türkiye’de özel gereksinimli çocuklar mahalle baskısı nedeniyle evlerden çıkamazken, down sendromlu, otizmli ve zihinsel geriliği olan kişileri eğitmek için de bir yöntem ve sistem bulunmuyordu. Kendi evlatlarını eğitmek ve “olmaz” denileni gerçekleştirmek, onların hayatta kendi ayakları üzerinde durmalarına dair bir çalışma gerçekleştirmek amacıyla evladının özel gereksinimini ve toplumdaki engeli kabullenen ve bu kabulu göğüsleyip, onların aslında sakat hatta engelli değil sadece farklı bireyler olduğuna inanan ailelerdi onlar…

30 yıl içinde sistemsel toplumsal ve bireysel farkındalık temelli ideallere girişip ülke çapında fayda üreten bir sivil toplum kuruluşu olmak ve dünyada yeni nesil  çalışmalarla ülke sınırlarını aşan projeler üretmek hiç kolay olmadı İZEV için, ama başardık.


30 yılda neler yaptık?


• Türkiye’nin ilk özel eğitim müfredatının hazırlanmasına aracılık ettik
• İlk özel eğitim ve iş okulunu inşa ederek kamuya hibe ettik
• Türkiye’de ilköğretim eğitimine başlayan 450 çocuğun diploma alarak mezun olmasını sağladık
• MEB ve seçkin üniversitelerin desteğiyle ilk mesleki eğitim kurslarını düzenledik
• Ulusal ve uluslararası boyutta kaynaştırma projeleri gerçekleştirdik
• Türkiye’de özel gereksinimli çocuk ve gençlere yönelik ilk Bağımsız Yaşam Programını hazırladık.
• 6 kamu spotu hazırlayarak RTÜK aracılığıyla yayınlanarak topluma ulaşmasını sağladık
• İlk kurumsal sosyal sorumululuk projelerini gerçekleştirerek iş dünyasının özel gereksinimli bireyler ve sivil toplum çalışmalarına katılımını teşvik ettik.
• Uluslararası araştırma ve raporlama projeleri gerçekleştirdik.
• Dünya’da özel gereksinimli bireylere ait ve onlar tarafından seslendirilen ilk manifestoyu yayınladık.


Yeni Nesil Anlayışımız

Geçmişte yine  İZEV'in başlattığı “yardım” temelli çalışmalarla farkındalık yaratmayı yıllar öncede bıraktık. Bu çalışmaların artık fark yaratmadığına inandığımızdan küllerimizden doğarak ülkemizden dünyaya ulaşacak inaovasyon odaklı, ajitasyona yer olmayan projelerle bu gün son 3 yıla baktığımızda ulusal ve uluslararası 17 ödül aldık. Faaliyet alanımızı giderek genişletirken iyiliğimizle iyileştireceğimiz, değiştireceğimiz binlerce hayat için tüm inancımız ve gücümüzle hazırlanıyoruz.